Jak nowe technologie sprawiają, że nasze życie jest coraz bardziej bezpieczne?

Wypadki samochodowe są aktualnie jedną z najgorszych statystyk, w dziejach ludzkości – ponieważ raz, cały nasz transport opiera się właśnie na samochodach, dwa ludzie nie zawsze przestrzegają zasad panujących na drogach. Jak więc nowe technologie sprawiają, że nasze życie jest bezpieczniejsze?

Jak nowe technologie sprawiają, że nasze życie jest coraz bardziej bezpieczne?

Mniejsza ilość wypadków

Nowe technologie dostępne na rynku mogą zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych i obrażeń na naszych drogach, z których 90% to błędy ludzkie. Kilka lat temu KE zaproponowała egzekwowanie pewnych środków bezpieczeństwa pojazdów, w tym systemów ograniczających niebezpieczne martwe pola w samochodach ciężarowych i autobusach oraz technologii ostrzegania kierowców, gdy są senni lub rozproszeni. Zaawansowane funkcje bezpieczeństwa pomogą zmniejszyć liczbę wypadków i utorować drogę do zwiększenia mobilności sieciowej. Oprócz ochrony ludzi na europejskich drogach nowe zaawansowane funkcje bezpieczeństwa pomogą również kierowcom stopniowo dostosować się do nowych systemów wspomagania prowadzenia. Zwiększony stopień automatyzacji oferuje duży potencjał w zakresie kompensacji błędów ludzkich i nowych rozwiązań w zakresie mobilności dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wszystko to zwiększy zaufanie społeczne i akceptację pojazdów autonomicznych oraz będzie wspierać przejście na jazdę bez ingerencji człowieka.

Inteligentne oświetlenie samochodów

Niektórzy uważają, że obowiązek włączania świateł w ciągu 24 godzin na dobę nie ma sensu. Oświetlenie wnętrza pozwala nam w końcu zobaczyć, co jest przed nami. Zwłaszcza o tej porze roku w końcu nadeszła jesień, słońce już zachodzi, a warunki drogowe przeważnie nie są dobre – wtedy trzeba uważać na mgłę czy mróz. Polskie prawo wymaga również odpowiedniego oświetlenia – każdy, kto kiedykolwiek został zatrzymany w masowej łapance prowadzonej przez polską policję, został zauważony. Oprócz tego – kolejnym benefitem posiadania dobrego oświetlenia jest dodatkowych kilka sekund dla nas na reakcję – kiedy na przykład na drogę wyskoczy nam dzikie zwierzę – posiadając lepsze oświetlenie w samochodzie będziemy w czasie zobaczyć je wcześniej, a przez to – uniknąć wypadku. Ponadto – kolejną korzyścią z posiadania dobrego oświetlenia jest to, że musimy poświęcić kilka sekund więcej na reakcję – na przykład, gdy dzikie zwierzę wskakuje na drogę – z lepszym oświetleniem wnętrza, zobaczymy to wcześniej i unikniemy mieć wypadek.

Źródło : https://najlepszeiq.pl/

5/5 - (1)