Wybór laptopa do pracy to baaaaaardzo obszerny temat, jednakże większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie jest to proces łatwy, a większość firm reklamując swoje produkty, twierdząc że jest to ,,laptop do pracy” – po prostu gra na naiwności i niewiedzy ludzi, przez co wciskany jest im najtańszy sprzęt, który się do tego zastosowania nie nadaje. Dlatego też, dziś przedstawię wam kryteria, jakie powinniście wziąć pod uwagę przy zakupie laptopa!

Zastanów się, do czego tak naprawdę ten laptop ci będzie potrzebny
Jak już wcześniej wspominałem, kryteriów wyboru jest całe mnóstwo, ale przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaką pracę wykonujemy. Cztery najważniejsze kryteria, jakie powinny nam przyświecać to :
- Jak mobilni jesteśmy
- Co na tym komputerze planujemy robić
- Jak często planujemy z niego korzystać
- Czy potrzebuje on dodatkowych ,,bajerów”
Zacznijmy od początku
Zatem kryterium – jak mobilni jesteśmy. Od tego zależy wiele, z racji tego iż mobilność oznacza często, że nie będziemy w stanie ładować naszego laptopa, przez co modele z powiększoną baterią powinny być naszym głównym punktem skupienia się przy wyborze laptopa. Energooszczędność procesora w laptopie też jest tu kluczową rzeczą, jednakże powinniśmy pamiętać, żeby z tym też nie przesadzać, z racji tego że na przykład procesory z intela z serii ,,U” – u – jak upośledzone (żartuję tu oczywiście, chodzi tu o ,,ultra low energy”) może i są bardzo energooszczędne, jednakże ich działanie przez to pozostawia wiele do życzenia.
Następnym kryterium jest to, co planujemy z takim laptopem robić. Jesteś grafikiem? Inżynierem? Pisarzem? Na pewno chcesz zarobić miliony! Otóż przy tym każdy powinien skupić się na czym innym, mianowicie grafik powinien poszukać modelu laptopa z grafiką dedykowaną, która sprawi że renderowanie grafik będzie o wiele szybsze, inżynier powinien zainwestować w laptop typu ,,rugged” (wysoka odporność na czynniki zewnętrzne) wraz z grafiką która jest przeznaczona do takich aplikacji jak ,,Autocad”, a pisarz powinien pomyśleć o laptopie z wbudowaną klawiaturą mechaniczną zamiast zwykłej. Jak widzicie kryteria są bardzo zróżnicowane, dlatego też najlepiej jest pomyśleć o tych czynnikach zanim zdecydujemy się na zakup.
Bajery
To ulubiony punkt wiele osób. W końcu dzięki temu, że dopłacimy kilka stówek, dostaniemy klawiaturę podświetlaną, którą możemy się pochwalić kolegom, czyż nie? I tu większość osób popełnia błąd, z racji tego że ,,laptop do pracy” – powinien oznaczać laptopa do pracy. Co przez to mam na myśli? Otóż że w tym wypadku cała suma przeznaczona powinna iść na wydajność danego sprzętu, a nie na bajery. To zostaw sobie dla swojego, prywatnego sprzętu.
Dobry laptop jest dwa razy droższy od dobrego komputera stacjonarnego
Przez lata napatrzyłem się sporo na najtańsze modele laptopów, które wysiadały po krótkim czasie, oraz były praktycznie niezdatne do użytku, mimo iż były reklamowane jako ,,laptopy do pracy”. To, że laptop jest reklamowany – ,,do pracy” – WCALE NIE OZNACZA ŻE TAKĄ ROLĘ MOŻE SPEŁNIAĆ! Marketingowcy to w większości nie są specjaliści od sprzętu komputerowego, ich zadaniem jest sprzedać produkt. Wina leży w całości po stronie osób, które dały nabrać się na ten lep obietnic, zamiast zrobić własny ,,research”. Dlatego też, rada ode mnie, pamiętaj że dobry laptop jest dwa razy droższy od dobrego komputera stacjonarnego. Być może i wydaje się to dość nieprawdopodobne, ale wystarczy że porównasz sobie parametry takiego laptopa z komputerem stacjonarnym, a sam się przekonasz, że to co napisałem powyżej to prawda.