Jak wybrać odpowiedni serwer?

Dobry i stabilny serwer to jedna z najważniejszych rzeczy, która bezpośrednio wpływa na działanie strony www. Jeżeli nie będzie ona ulokowana w odpowiednim miejscu, wszelkie wydatki dotyczące profesjonalnego pozycjonowania stron, działań reklamowych i marketingowych nie przyniesie spodziewanego zysku. Warto wiedzieć o czym pamiętać wybierając odpowiedni serwer. 

Co to jest serwer?

Serwer to fizyczne miejsce, w którym umieszczona jest dana strona internetowa. Z serwera przeglądarka pobiera informacje, które są wyświetlane na telefonie czy komputerze. Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje serwerów:

  1. serwer współdzielny, czyli hosting to najtańszy i najprostszy rodzaj serwera, w ramach hostingu otrzymuje się do dyspozycji określoną przestrzeń dyskową, w ramach takiego serwera użytkownik dzieli z innymi procesor oraz pamięć RAM,
  2. serwer VPS, czyli wirtualna maszyna utworzona na głównym serwerze, różni się od serwera histingowego tym, że nie współdzieli się go z innymi użytkownikami, każdy użytkownik dostaje do dyspozycji własne, stałe parametry, 
  3. serwer dedykowany – maszyna fizyczna, która wyróżnia się ogromną mocą obliczeniową, jest to najdroższa usługa z wymienionych, ale także dająca największe możliwości. 

Dlaczego wybór właściwego serwera jest taki ważny?

Jak wspomniano wcześniej, dobry i stabilny serwer to absolutna podstawa prawidłowego działania każdej strony Internetowej. To dzięki działaniu serwera, użytkownicy mogą bez problemu dostać się na daną stronę internetową. Przez źle wybrany serwer można stracić wielu klientów. Serwery oferowane za bardzo małe pieniądze, z podejrzanych stron z pewnością nie spełnią oczekiwań. 

Podczas wyboru serwera trzeba się przede wszystkim kierować poziomem obsługi technicznej. Tak naprawdę żaden serwer nie jest niezawodny, zawsze może się pojawić jakiś problem z jego działaniem. Jednak, jeżeli firma zdecyduje się na naprawdę dobry serwer, wszelkie usterki mogą być błyskawicznie usunięte, a jakość strony znacznie poprawiona. Profesjonalne sklepy internetowe i firmy nie mogą sobie pozwolić na oszczędność na serwerach. 

Jak wybrać najlepszy serwer?

Istnieje wiele serwerów, na które warto zwrócić uwagę. Do najbardziej popularnych należą Hosting Windows oraz VPS Windows. Podczas wyboru należy pamiętać, że jednym z najważniejszych wskaźników podczas wybierania jest to jakie potrzeby ma strona. Inny serwer będzie dobrym rozwiązaniem dla wizytówki firmowej, a inny w celu prezentowania oferty i oferowania kontaktu. Kolejną kwestią jest wiarygodność dostawcy. Nie warto interesować się ofertami dotyczącymi darmowych serwerów pochodzących od tanich dostawców, na których temat trudno znaleźć jakiekolwiek znaczące informacje. Duże znaczenie ma także poziom obsługi technicznej oraz stabilność serwera. 

Wybierając serwer należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii. Podjęcie odpowiedniej decyzji ma bardzo duże znaczenie i wpływa na funkcjonowanie strony oraz wrażenia klientów i kontrahentów. W dzisiejszych czasach, gdy załatwia się za pośrednictwem Internetu większość spraw, ma to bardzo duże znaczenie. 

5/5 - (1)