Dbanie o swój sprzęt to podstawa, jeśli chodzi o jego wydajność oraz długowieczność. Sporo sprzętów, które miałem przyjemność naprawiać często była unieruchamiana przez brud oraz brak dbałości o sam sprzęt. Jak więc dbać o swój komputer czy laptop, aby posłużył nam przez wiele lat?

Po pierwsze – NIE STAWIAJ KOMPUTERA NA PODŁODZE!
Wiele osób myśląc, że komputer stacjonarny to po prostu wielka skrzynka która powinna stać gdzieś na uboczu, bardzo ogranicza żywotność swojego sprzętu. Stawianie komputera na podłodze, w kącie bądź w innym miejscu sprawia, że nasz pecet będzie zdecydowanie bardziej zakurzony, ponieważ prawdopodobnie będzie to jedyny przedmiot, który wprowadza powietrze w ruch w tym miejscu, a co za tym idzie zasysa cały kurz. Jeśli nie posiadamy odpowiednich filtrów na otworach wentylacyjnych, to kurz będzie się osadzał z czasem wewnątrz komputera, z czasem, jeśli temu nie zaradzimy, zacznie unieruchamiać wentylatory oraz obniży ich skuteczność, co może doprowadzić do przegrzania i zniszczenia naszych komponentów komputerowych.
Najlepszym wyjściem w tym wypadku jest albo postawienie komputera na biurku, obok ekranu, albo też zakupienie odpowiednich filtrów do otworów wentylacyjnych naszego peceta. W tym wypadku zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, ponieważ większość osób po zakupie komputera nie ma ochoty go czyścić, a jedynie z niego korzystać.
Zadbaj o odpowiednie ułożenie kabli wewnątrz
To niesamowite jak wiele osób nie dba o ułożenie kabli wewnątrz swojego komputera. A to spory błąd, ponieważ to może doprowadzić do nadmiernego osadzania się kurzu wewnątrz naszej skrzynki, nie mówiąc już o tym, że nie wygląda zbyt estetycznie, jeśli posiadamy obudowę z szybą na boku. Poświęć choć godzinę na ułożenie tego poplątanego spaghetti – twój komputer ci podziękuje!
,,Gdy ci smutno – gdy ci źle, zrób se format dysku C”
To bardzo popularny żarcik wśród miłośników pecetów, jednakże niesie za sobą odpowiednie według mnie przesłanie. Regularne czyszczenie dysku, podczas gdy mamy jeszcze miejsce na nim wydaje się dość dziwnym zachowaniem, jednakże w ten sposób zapewniamy optymalną pracę systemu, ponieważ nie ograniczamy go niepotrzebnym ,,syfem” którego już być może nie używamy, a po prostu zapomnieliśmy że tam jest. Używanie chmury do przechowywania danych to też dobry sposób aby to ograniczyć, jednakże pamiętajmy o tym, żeby nie trzymać tych najwrażliwszych (zdjęcia roznegliżowanych partnerek, hasła, etc) na chmurze, ponieważ chmura nie jest odporna na wszystkie ataki hakerów. Takie rzeczy najlepiej jest trzymać na zabezpieczonym hasłem pendrive.
Jeśli masz więcej niż jeden dysk w komputerze – wykorzystaj to
To normalne, że większość systemów zwalnia z czasem, z powodu ilości danych jakie znajdują się na dysku systemowym. Jeśli jednak posiadamy więcej niż jeden dysk, dobrym pomysłem jest instalowanie wszystkich dodatkowych programów, gier etc na innym niż tym systemowym, żeby system operacyjny naszego wyboru miał jak najmniej danych do ,,przemiału” – dzięki czemu szybkość jego operacji się zmniejszy po czasie jedynie nieznacznie.
Źródło: https://eptimus.pl/