Dlaczego kryptowaluty w ostatnim miesiącu straciły na wartości?

,,Wirtualne pieniądze”, jak wiele osób tak je nazywa, stały się bardzo popularne od czasu wielkiego ,,boomu” na walutę Bitcoin. Jednakże co dość niefortunne, ostatnio straciły one sporo na wartości. Co było więc przyczyną ,,krachu” na giełdzie kryptowalut?

Dlaczego kryptowaluty w ostatnim miesiącu straciły na wartości?

Czym właściwie są kryptowaluty?

To nic innego jak wirtualna waluta. Posiadacz na przykład Bitcoina przechowuje je na swoim komputerze czy na aplikacji. Jeżeli posiadacz tych środków chce dokonać transakcji, odbywa się ona elektronicznie, bezpośrednio pomiędzy nim, a kontrahentem. Każda jednostka kryptowaluty, ma unikalny kod, w którym zawarte są informacje zapobiegające jej kopiowaniu czy też ponownemu wydaniu, przez co praktycznie nie da się jej podrobić. Kluczowe dla kryptowalut jest także to, że w obrocie nimi nie występuje żaden regulator. Nie ma więc nikogo, kto może decydować np. o zwiększeniu podaży – a przez to spadku jej wartości. O tym, ile danej kryptowaluty znajdzie się w obiegu decyduje jej twórca, na etapie tworzenia systemu. Jej wartość znajduje się zatem w rękach wolnego rynku, i to jest piękne, ponieważ żaden rząd nie może położyć swoich brudnych i skorumpowanych łapsk.

Najpopularniejsze kryptowaluty

Oczywiście, niekwestionowanym numerem 1 jest tu Bitcoin. To w okół niej krążą hasła o łatwym zarobieniu się milionów. Na drugim miejscu plasuje się Ethereum, a na trzecim ICON. Naturalnie tylko numer jeden jest niekwestionowanym liderem, ponieważ rankingi kryptowalut zmieniają się dosłownie z dnia na dzień.

Jak wzrost popularności kryptowalut przyczynił się do ,,apokalipsy” kart graficznych w 2017 roku?

To proste, ponieważ ludzie rzucili się na (wtedy) najnowszą generację kart graficznych, praktycznie kupując hurtowe ilości, oraz osuszając magazyny dosłownie wszędzie. Można powiedzieć, że doświadczyłem tego na własnej skórze, ponieważ moja high-endowa karta graficzna przyszła do mnie dosłownie DZIEŃ przed tym, jak dosłownie wszędzie się wyprzedały. Nie tylko te modele. Dosłownie każda karta od GTX 1050ti – aż do 1080ti została wykupiona przez osoby, które chciały kopać bitcoiny. Przez długie miesiące sytuacja powoli się stabilizowała… po to aby z powodu koronawirusa spaść na samo dno.

Koronawirus – czyli przyczyna krachu ,,na giełdzie”

Co ciekawe, nie tylko kryptowaluty zaliczyły totalny krach, ponieważ ostatnia sytuacja na giełdzie jest uznawana za najgorszą od 2008 roku, kiedy to bank Lehman Brother ogłosił upadłość. Jednakże wracając do tematu – ludzie straszeni przez lewicowe media, w panice zaczęli wyprzedawać swoje akcje, gromadzić zapasy oraz zamykać się w domach – przez co naturalnie sporo na tym ucierpiała właśnie giełda. Sytuacja raczej nie ulegnie szybko zmianie, mimo iż giełda powoli wraca do normy, jednakże konsekwencje tego krachu na pewno odczujemy w przyszłości.

5/5 - (1)